Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Jak vyprávět o historii: pohádka o králi Ludvíkovi, kterému usekli hlavu

Čtyřletá Eliška slyšela tuto pohádku už aspoň dvacetkrát a pořád ji chce znovu. Snažím se malou posluchačku pravidelně vtahovat do děje a ptát se na její názor. Např.: Co si myslíš, že teď s tím králem udělali? Zde je úryvek:

„Byl jednou jeden král, jmenoval se Ludvík. Vládl v zemi, které se říkalo Francie a kde bydleli Francouzi. Jenže ti Francouzi s ním nebyli moc spokojení, spousta věcí se jim nelíbila. Třeba to, že ten král chtěl o všem rozhodovat sám. Nebo to, že od lidí vybíral peníze a ty pak utrácel, jak chtěl. Tak se rozhodli, že to tomu králi napíšou a pošlou. Král si jejich dopisy přečetl a zamyslel se nad tím. Pak se rozhodl, že svolá velikou schůzi a o všem si popovídají. Ta schůze byla ve Versailles, kde tehdy král bydlel. Přijeli na ni lidé z celé Francie. Jenže ten král je vůbec neposlouchal a dál chtěl vládnout jen podle sebe. Mnoho lidí proto z té schůze odešlo a pak se sešli ještě jednou sami v míčovně, aby měli klid. Tam přísahali, že zůstanou spolu, dokud se jim nepodaří na krále nějak vyzrát.

Mezitím se ale začaly dít další věci přímo v Paříži, to bylo veliké město kousek od Versailles. Bylo tam velké vězení, které se jmenovalo Bastila. Král tam často posílal lidi, kteří se mu nelíbili nebo na které se zlobil. Tentokrát to bylo přesně naopak – lidé se zlobili na krále a tak tu Bastilu dobyli. To znamená, že otevřeli dveře a vysvobodili z ní vězně. Když se to král dozvěděl, dostal strach. A měl proč. Po Bastile si totiž lidé z Paříže přišli přímo pro něj. Šli pěšky až do Versailles, to bylo docela daleko. Začali na krále volat, že mají hlad a ať jim dá chleba. Slyšela to i královna Marie Antoinetta a řekla „Nemají na chleba, tak jim dejte briošku!“ Docela to popletla, protože brioška je přece dražší než chleba! Tu královnu ale lidé také neměli rádi, protože utrácela hrozně moc peněz – často si kupovala třeba nové šaty nebo šperky. A to všechno za peníze, které lidé posílali králi. Ale zpátky za králem a královnou do Versailles. Nakonec si je lidé odvedli s sebou do Paříže a ubytovali je v zámku Louvru (dnes je tam veliké muzeum).

Jenže král měl strach, že by mu mohli ublížit, a tak se rozhodl utéct. Nechal vyrobit veliký kočár a jednou v noci vyjeli ze zámku ven. Cesta jim rychle ubíhala, už byli málem pryč z Francie. Nakonec je ale někdo po cestě poznal a všichni se museli vrátit do Paříže. Tentokrát už je neubytovali na zámku, ale ve vězení. A co s králem teď? Bylo několik možností. Buď ho mohli nechat ve vězení. Ale co kdyby zase utekl? Nebo ho mohli poslat někam daleko pryč. Ale co kdyby se zase vrátil zpět? Nebo ho mohli… popravit. To bylo jasné, že už se nevrátí. A tak mu usekli hlavu gilotínou, to byl takový veliký nůž. Jenže mezitím se začaly dít další věci…“


    nikdo zatím nehodnotil

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.