Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Co jí lidé na celém světě – fotografie

Fotografie Petra Menzela „What the world eats“ obletěly celý svět, k nám se myslím ještě nedostaly. Dají se skvěle využít k výuce zeměpisu, protože ukazuje stravovací rozdíly a pomáhají vysvětlit následující paradox (tedy problematiku): Ve světovém měřítku je na zemi dost jídla pro všechny, proč tedy statisíce lidí stále umírají hlady?

Jedná se o 25 fotografií (učitel vybere jen některé) z 21 zemí světa, kde fotograf zachycuje rodinu s potravinami, které spotřebuje za jeden týden. K dispozici jsou také informace o tom, kolik rodina za stravu utratí. S žáky můžeme srovnat cenu v jednotlivých zemích, druh stravy, odkud pochází, zda je zdravá či ne, atd. Srovnání USA x Čad mluví samo za sebe…

Níže pár fotografií na ukázku:

USA, $341.98/týden

USA

Egypt, $68.53/týden

Egypt

Japonsko, $317.25/týdenJaponsko

Uprchlický tábor v Čadu, $1.23/týdenCad


    hodnotil 1 uživatel

4 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Dobrý den,
  já myslím, že už dostaly. Publikoval jsem zde na portálu link http://odkazy.rvp.cz/odkaz/z/2557/KOLIK-VYDAJI-RODINY-VE-SVETE-TYDNE-ZA-POTRAVINY.html před více jak dvěma lety. Ale rád si Váš článek v KL přečtu a porovnám jej s tím, jak s fotografiemi pracuji sám.
   

 2. avatar

  Děkuji za odkaz, je praktičtější než dávat fotky přímo na portál. Kromě vámi zmíněných témat se dá také žákům ukázat, že každá civilizace má své obilniny (Fernand Braudel zavedl pojem "civilizace rýže, pšenice", atd.): v Asii najdeme rýži, v Evropě a na Blízkém Východě pšenici, v Americe brambory a kukuřici, v Africe maniok. Připomíná mi to pětihodinovou dizertaci ze zeměpisu, kterou jsem psala před několika lety na téma "Nasytit lidstvo pomocí obilnin", byla součástí učitelské zkoušky. Kromě zeměpisu se dají fotografie použít také ve výuce cizích jazyků, já jsem je využila ve výuce zeměpisu v angličtině.

 3. avatar

  V anotaci k odkazu máme uvedeno, že se jedná o 16 fotografií. Je tedy možné, že se počet fotografií změnil na 25? Mám upravit anotaci?
  Když si odkaz zobrezím, stále vidím pouze 16 fotografií...

 4. avatar

  Celkem je fotografií víc, na uvedených stránkách pravděpodobně nejsou všechny.

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.