Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Jak učit islamismus pomocí komiksu Persepolis

Účel hodiny: vysvětlit zrod islamismu, jeho principy a význam v dnešním světě. Na začátku hodiny jsem se žáků zeptala, jaký je rozdíl mezi islámem a islamismem. Pak jsem jim rozdala první tři stránky komiksu Persepolis (viz níže, existuje v českém překladu, které bohužel nemám k dispozici, dávám sem tedy francouzskou verzi). Žáci měli odpovědět na čtyři otázky:

1 – Co se stalo v Íránu roku 1979? Komiks mluví o „islámské revoluci“ a dále popisuje, jak změny vnímala tehdy devítiletá Marji.

2 – Co se změnilo od roku 1980 ve školách? Dívky musí chodit zahalené, jsou oddělené třídy pro dívky a pro chlapce. Na základě tohoto konstatování jsem žákům vysvětlila principy islámské revoluce: snaha o reislamizaci společnosti.

3 – Proč jsou bilingvní školy zavřeny? Podle komiksu jsou symbolem dekadence a západního kapitalismu (Marji chodila před revolucí do francouzsko-íránské školy). Učitel doplní, že nová politická doktrína odmítá všechny hodnoty západního světa.

4 – Z čeho má strach matka Marjane? V komiksu je scéna, kdy matka Marjane manifestuje proti zahalování žen na veřejnosti. Její fotografie je otištěna v německých novinách a dostane se i do Íránu, matka Marjane si tedy obarví vlasy a chodí ven ve slunečních brýlích, aby ji nikdo nepoznal. Z toho tedy můžeme usoudit, že jí hrozil trest za to, že protestovala proti režimu. To znamená, že nový režim nerespektuje svobodu slova a další základní lidská práva. Jedná se opět o „západní“ hodnoty.

Komiks má ve Francii zcela jiné cílové publikum než u nás: nejedná se pouze o literaturu pro mládež, ale především pro dospělé. Francouzský komiks tedy neznamená pouze Asterix a Obelix. V každé veřejné knihovně jsou dlouhé regály s komiksy, jsou rozděleny na komiksy pro děti a mládež a pro dospělé. Je tedy zcela přirozené, že je učitelé využívají při výuce.

Persepolis1BLOG

Persepolis2BLOG

Persepolis3BLOG

 

 


    hodnotili 2 uživatelé

4 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Moc pěkný komiks! Do výuky se hodí i realistické komiksy Maus či Valčík s Bašírem (ten byl stejně jako Persepolis zfilmován). Ukázky v češtině jsou zde:
  http://www.daemon.cz/kniha/7334/satrapi-marjane--persepolis-1
  http://www.bbart.cz/hledani.asp

 2. avatar

  To je výborné, děkuji! První odkaz je na stránky, kde jsou první tři stránky, o kterých píšu. Mimochodem M. Satrapi se rozhodla k sepsání svého příběhu po přečtení komiksu Maus.

 3. avatar

  Ano, proto jsem sem ten odkaz dal. ;-)

 4. avatar

  Komiks o životě v Číně: http://www.albatrosmedia.cz/zivot-v-cine-za-casu-otcovych.html

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.