Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Metodika rozboru historických pramenů – školení v ČR

Příklady rozboru historických pramenů budu prezentovat na školeních ve Valašském Meziřící (17.4.), v Olomouci (19.4.), v Ostravě (12.6.) a v Brně (14.6.), které organizuje ostravský KVIC. Semináře budou v podobném duchu jako příspěvky tohoto blogu. Budou trvat vždy od 13h do 17h 50, tedy šest vyučovacích hodin.

Zde jsou další praktické informace:

Ostrava: http://www.kvic.cz/kurz/2009271200/Zahranicni_inspirace_pro_vyuku_spolecenskych_ved

Brno: http://www.kvic.cz/kurz/2009271203/Zahranicni_inspirace_pro_vyuku_spolecenskych_ved

Vybrala jsem několik období, na která se zaměřím. Učitelům chci nabídnout historické prameny, které jsem sama použila ve výuce a vysvětlit, jak jsem s nimi pracovala. Zde je předbězný seznam:

Starověké Řecko a Řím        1,5h
Prezentace historických pramenů (texty, výjevy z řeckých váz, mapy a plánky měst, sochy, atd.) a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Starověké Řecko: prameny k založení nové osady (Massalia), fungování aténské demokracie. Starověký Řím: prameny k legendárnímu založení Říma, fungování armády a výboje ve Středozemí.
 
Zrod a počátky islámu          1h
Historické prameny a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Prameny se budou týkat následujících témat: život Muhammada (úryvky z jeho životopisů doplněné miniaturami), základy islámské víry (úryvky z Koránu), charakteristiky islámské civilizace – města, věda a kultura.
 
Zámořské objevy                    1,5h
Historické prameny a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Texty a obrazové materiály umožňují konfrontovat pohled Evropanů a pohled obyvatel dobitých území. Rozbor pramenů tedy vyžaduje od žáků kritický přístup, aby mohli určit pozitivní a negativní stránky evropské expanze.
 
Osvícenství a francouzská revoluce                              2h

Historické prameny a metodické pokyny, jak s nimi pracovat v hodině se žáky ZŠ a SŠ. Stav francouzské společnosti před revolucí na základě textů a karikatur, významné události revoluce v obrazech. Žáci si tak mohou vytvořit „komiks“ francouzské revoluce.


    hodnotil 1 uživatel

6 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Nechystáte obdobná školení výhledově i v Čechách?

 2. avatar

  To bych velmi ráda, ale zatím jsem v kontaktu pouze s KVICem, který působí jen na Moravě a ve Slezsku. Pokud mi dáte kontakt na nějakou další organizaci, nabídnu jim organizaci podobného školení. Nebo můžeme zorganizovat zájezd českých učitelů dějepisu do Paříže a můžete se podívat přímo na místě :)

 3. avatar

  Seminar ve Val. Mezirici a v Olomouci se nenaplnil a je zrusen, o obdobna skoleni tedy zas tak velky zajem neni... Doufam, ze alespon cervnove seminare v Brne a v Ostrave se podari naplnit.

 4. avatar

  Právě jsem dostala odpověď na svůj mail ohledně výuky dějepisu od p. Martinovského z ASUD. Píše, že se vbrzku bude konat celostátní seminář. Nechcete to zkusit přes něj?

 5. avatar

  Dekuji za tip, vyzkousim to!

 6. avatar

  Dávala jsem na vás kontakt v Plzni. Třeba se taky ozvou. :)

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.