Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Prameny k výuce počátků islámu II

Přidávám další prameny: fotografii a miniaturu k rozboru mešity a miniaturu, která ilustruje život Muhammada.

Mešita v Damašku – takto vypadá dnes. Tuto fotografii měli žáci za úkol popsat, je možné fotografii doplnit plánkem.

Mesita

Imám a věřící v mešitě. Miniatura od Al-Wasiliho, 1237, Národní knihovna Paříž. Žáci ji mají opět popsat: A je kibla, B je mirhab a C je minbar. Pokud jste probírali pět pilířů islámu, je možné dát miniaturu do písemky, zeptat se, který z pilířů je zde zobrazen.

Mesita miniatura

Muhammad a archanděl Gabriel. Turecká miniatura z 16. století, knihovna Topkapi, Istambul.

Tato miniatura zobrazuje scénu, kdy archanděl Gabriel zvěstuje Muhammadovi boží vůli na hoře Hira. Je možné doplnit ji textem – nejlépe úryvkem z některého životopisu (siry) Muhammada, který popisuje právě tuto scénu. Žáci se tak učí konfrontovat dva různé prameny, miniaturu a text.

Gabriel a Muhammad 2

Navazuji zde na předchozí příspěvek, který najdete zde: http://dejepis1zemepis.blogy.rvp.cz/2011/11/06/prameny-k-vyuce-pocatku-islamu/


    hodnotili 2 uživatelé

8 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Přiznám se, že tyto pojmy neznám "A je kibla, B je mirhab a C je minbar"...

 2. avatar

  Možná se tyto pojmy u nás překládají, jedná se o části mešity.

 3. avatar

  Já bych řekl, že se u nás části mešity neučí. Myslím, že to není důležité vědět...

 4. avatar

  U nás je popis mešity v osnovách. Je tedy na učiteli, aby v tom našel smysl. Již několik let jsou součástí osnov dějepisu také dějiny umění, žáci se učí popsat kostel a další památky.

 5. avatar

  V ČR ani mešitu nelze navštívit... No, minimálně jsem se dozvěděl něco nového, i když označení "kibla" mi stále není příliš jasné... Už kvůli častému cestování do Egypta či Turecka by určitě v českých školách neměla chybět část výuky zaměřen na to, "jak se chovat v mešitě".

 6. avatar

  Nedošlo mi, že pro české žáky není tak důležité znát jednotlivé části mešity, protože se s muslimy v ČR téměř nesetkají... Jinak u nás je nedávno postavená mešita v Brně, viz http://mesita.cz/. "Kibla" je stěna orientována směrem k Mekce, tím směrem se mají muslimové otočit během modlitby.

 7. avatar

  No, nedávno jsem vyslechl takových blbostí o islámu (i když to nebylo v hospodě, ale v sauně), že bych se přimlouvat za to, aby se právě islámu dal ve výuce daleko větší důraz. Jinak ten prostor vyplní právě ty blbosti, nebo polopravdy a předsudky. Možná by to bylo užitečnější, než neustále pitvat jednotlivé fáze národního obrození. P.S. Myslím, že ani u nás se tyto pojmy nepřeládají.

 8. avatar

  Já jsem si díky tomuto příspěku rozhodně rozšířil obzory a kromě minaretu nyní dokážu pojmenovat i další části mešity. Také jsem si uvědomil, že jsem se za celou dobu školní docházky od ZŠ přes SŠ až po VŠ vlastně o mešitách, islámu či koránu nic nedozvěděl... Nyní tomu asi je jinak. Myslel jsem si, že v ČR jsou jen modlitebny, ale vidím, že mešita je v Praze i v Brně. A já hlupák kvůli její návštěvě letěl do Káhiry a Dillí ;-)

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.