Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Ve Francii staví středověký hrad pomocí metod ze 13. století

Na jih od Paříže se nalézá středověké staveniště, kde řemeslníci budují před očima návštěvníků hrad Guédelon. Při stavbě se používají výhradně dobové materiály a stavební postupy ze 13. století. Tedy žádné stroje, ale středověcí řemeslníci odění do dobových kuten: najdeme zde například lamače kamenů, provazníky či košíkáře.

Guédelon

Hrad se začal se stavět roku 1997 a měl by být dokončen roku 2025. Staveniště každý rok navštíví přes 250 000 návštěvníků, kteří zde mohou pozorovat jednotlivé etapy stavby, na kterých se podílí přes padesát řemeslníků.

Hrad mohou navštívit také učitelé se svojí třídou: po dohodě s ministerstvem školství sem každý rok přijede v rámci výuky 60 000 dětí. Učení o středověkých hradech je většinou baví, zde mají možnost vidět v praxi to, co se naučili v hodinách dějepisu. Průvodci jim vysvětlí a ukážkou, jak se tesal kámen, jak fungovalo ve středověku zvedání pomocí kladky či jak vypadal obranný systém.

V okolí Paříže jsou tedy i další místa zajímavá pro děti, ne jenom světově proslulý Disneyland…

Další informace najdete na těchto stránkách: http://www.guedelon.fr/ nebo v angličtině: http://www.guedelon.fr/en/


    nikdo zatím nehodnotil

3 komentáře k příspěvku

 1. avatar

  Dobrý den, zajímavé místo v okolí Paříže a hlavně skvělý, funkční nápad realizovaný v praxi. Podobný nápad jsem viděla se svými žáky na hradě Žebrák-Točník, kde žáci viděli, jak ve středověku fungovalo zvedání pomocí kladky. Mějte se a děkuji, Stáňa Andršová

 2. avatar

  pro toto mám jen .. jéééééé, to by se Honzíkovi líbilo :)

 3. avatar

  Velice zajímavé, klobouk dolů před nimi
   

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.